Bezbariérovost staveb je stále velkým problémem a o příklady špatné praxe nemáme v Brně bohužel nouzi. U dočasných staveb, které mají nahrazovat funkčnost během rekonstrukcí, je situace často ještě horší. Jeden takový případ jsme zaznamenali na zastávce MHD Úzká při demolici OC Dornych (známého spíše jako Tesco).
Dočasné řešení v podobě kontejnerů bez tří bočních stěn slouží aktuálně jako přístřešek u autobusové zastávky (potřeba dodat, že bohužel bez možnosti si sednout). Přístřešek je však kvůli zvýšené podlaze oproti chodníku bariérový a zároveň svojí šířkou blokuje plynulý průchod po chodníku. Ten je sice rozšířený betonovými panely do vozovky, nicméně i ty dělí od chodníku schodek. Člověk na vozíku tak přístřeškem ani neprojede, ani ho neobjede.
Situaci jsme nahlásili příslušným městským orgánům – a světe, div se, změna přišla rychle. Během dvou dnů byly k přístřešku nainstalovány rampy z každé strany. Není to sice dokonalé řešení, ale s manuálním vozíkem se dají přejet (otestováno!). A to je hlavní. Po stranách navíc přibyly další panely, takže lze zastávku i objet (ač s lehkým schodkem).
Ale jak už to bývá, bez komplikací to nejde. Zastávky byly mezitím obehnány výstražnou páskou, která zcela zamezuje volnému průchodu. Chodci a chodkyně teď nemají jinou možnost než překážku obejít ve vozovce. Kuriózní je, že za zastávkou žádná "konečná" kvůli stavbě není – autobusy tu normálně staví a lidé se tam potřebují dostat.
Tuto nelogičnost opět nahlásíme odpovědným orgánům k řešení. Pokud je skutečně potřeba prostor zatarasit, je taky třeba o tom transparentně informovat a zajistit bezpečnou, bezbariérovou a co nejkratší alternativu trasy k dalším stanovištím autobusů.
Po nahlášení je stavba doplněna cedulí průchod uzavřen, avšak nedává alternativu trasy, takže pokud se potřebujete dostat k dálkovým autobusům na dalších stanovištích (tam totiž stále jezdí), nemáte na výběr než obejít zátaras.